czwartek, 6 września 2012

Czym są odsetki ustawowe?

Odsetki ustawowe są typowym sposobem określania odszkodowania za zwłokę w regulacji różnego typu płatności.
Odsetki ustawowe można zastosować za zwlokę w płatnościach tak w obrocie konsumenckim - na przykład dotyczących czynszu, rachunków za gaz, czy też w obrocie pomiędzy podmiotami gospodarczymi, za opóźnienia w opłacaniu faktur. O odsetkach ustawowych wspomina Kodeks Cywilny, którego zapisy nadają jednocześnie powinność określania wysokości tych odsetek Radzie Ministrów. Tak więc odsetki ustawowe ustalane są co pewien czas (zazwyczaj raz na kilka lat) w drodze rozporządzenia wydawanego przez rząd.

Odsetek ustawowych nie należy mylić z karami czy odsetkami umownymi. Odsetki umowne można wyznaczać procentowo albo jako wielokrotność odsetek ustawowych. Odsetki ustawowe stosować można właśnie w tych przypadkach, gdy regulacje umów nie określają innych form odszkodowania za zwłokę w regulowaniu płatności. Jednak na ogół umowy - zwłaszcza konsumenckie - odwołują się do kategorii odsetek ustawowych, zapisy dotyczące kar umownych bywają zaś najczęściej stosowane w obrocie gospodarczym. Odsetek ustawowych nie należy również mylić z odsetkami podatkowymi. Stawki tych ostatnich są bowiem wyznaczane w odmienny sposób i ogłaszane przez Ministra Finansów. Same odsetki ustawowe są jedynie wskaźnikiem względnym. Ostateczna kwota odszkodowania zależy od wysokości przywołanych odsetek ustawowych (określanych jako wskaźnik względny) oraz wielkości bezwzględnych: wysokości zobowiązania i długości przeterminowania.

Aktualnie obowiązująca wielkość odsetek ustawowych wynosi 13 procent i obowiązuje od 15 grudnia 2008 r. Została wskazana w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1434).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz